Albanski premijer Edi Rama 22. decembra najavio je jednogodišnju zabranu društvene mreže TikTok, koja bi trebalo da počne u januaru 2025, nakon smrtonosnog uboda nožem 14. dječaka u Tirani.
Incident, koji je navodno proizašao iz sukoba između umiješanih mladih na društvenim mrežama (navodno TikTok i Snapchat), pojačao je zabrinutost zbog uticaja platformi kao što je TikTok na ponašanje mladih. Rama je kritikovao TikTok kao „nasilnika iz susjedstva“, izražavajući zabrinutost zbog sadržaja i uticaja ove društvene mreže na djecu. On je istakao potrebu za obrazovnim programima koji bi usmjeravali učenike i pomogli roditeljima u praćenju onlajn aktivnosti njihove djece. U odgovoru, TikTok je naveo da traži hitna pojašnjenja od albanske vlade o predloženoj zabrani i napomenuo da nije pronašao dokaze koji povezuju pojedince umiješane u incident sa TikTok nalozima.
SafeJournalists mreža pomno prati ovaj razvoj događaja i naglašava važnost rješavanja štetnog ponašanja onlajn na načine koji podržavaju demokratske principe, uključujući pravo na slobodu izražavanja. Platforme društvenih mreža postale su sastavni dio savremenog javnog diskursa, a sva ograničenja moraju biti pažljivo razmotrena kako bi se osiguralo da ne krše osnovna prava i ne predstavljaju presedan za proizvoljnu cenzuru.
Umjesto nametanja opšte zabrane, mi smatramo da bi Albanija trebalo da usvoji transparentniji, proporcionalniji i konsultativniji pristup regulisanju digitalnih platformi. Ovo uključuje usklađivanje sa međunarodnim standardima kao što je Zakon o digitalnim uslugama Evropske unije (Digital Services Act – DSA), koji pruža okvir za rješavanje štetnog sadržaja uz zaštitu osnovnih prava, uključujući slobodu izražavanja. Vjerujemo da je ovo odgovarajući pristup za ceo Zapadni Balkan da uokviri sve pokušaje da se digitalne platforme regulišu u okviru DSA i standarda Savjeta Evrope. Angažovanje svih relevantnih aktera, kao što su civilno društvo, akademska zajednica, privatni sektor, stručnjaci i operateri platformi, ključno je za obezbjeđivanje da mjere budu i djelotvorne i da se poštuju prava.
Slooboda izražavanja je kamen temeljac demokratije i mora ostati na čelu svake politike koja se bavi sadržajem na mreži. Podstičemo albansku vladu da preispita trenutni pristup i fokusira se na regulatorna rješenja koja balansiraju bezbjednost sa zaštitom osnovnih sloboda. Otvoren i inkluzivan proces će pomoći da se očuvaju demokratski procesi i sloboda izražavanja, a istovremeno će se odgovoriti na legitimne zabrinutosti izazvane ovim tragičnim događajem.
SafeJournalists mreža
Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 25.12.2024.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore
Izvor: IJAS
Fotografija: Canva