SafeJournalists i MFRR: Kampanje blaćenja protiv nezavisnih medija i organizacija civilnog društva u Albaniji moraju prestati

SafeJournalists mreža i organizacije Media Freedom Rapid Response (MFRR) platforme najoštrije osuđuju napade na Savjet za medijsku etiku Albanije (KSHM) i think tank organizaciju – Centar za nauku i inovacije za razvoj (SCiDEV) koji je objavio izveštaj iz sjenke o slobodi medija u Albaniji, kao i na istraživaču Blerjanu Bino.

 

Početkom oktobra 2024. Savjet za medijsku etiku Albanije (KSHM) postao je meta koordinisanih kampanja kelvete dvije onlajn platforme – Sot.com.al i Prapaskena.com. Ovi incidenti označavaju uznemirujući trend neprijateljstva prema nezavisnim medijima i organizacijama civilnog društva, i povećavaju zabrinutost među watchdog grupama i zagovornicima slobode medija.

 

Dana 6. oktobra, portal Prapaskena.com je nastavio napade, targetiranjem Blerjane Bino, istraživačice SafeJournalists mreže i izvršne direktorke SCiDEV-a, kao i na nezavisne istraživačke centre SCiDEV i OBCT. Napad je uslijedio kao odgovor na objavljivanje izvještaja iz sjenke o slobodi medija u Albaniji. Objavljen 25. jula, izvještaj se fokusirao na treći dio Izvještaja Komisije o vladavini prava za 2024. godinu, posvećen slobodi i pluralizmu medija, kako bi pružio ažuriranu analizu medijskog okruženja u Albaniji, uključujući preostale i nove izazove. Portal Prapaskena.com je oklevetao Bino, nazivajući je „Paukom fondova civilnog društva“ i lažno je optužio da proizvodi pristrasne izvještaje o napadima na novinare. Njena fotografija, korišćena kao ilustracija u članku, takođe je ugrozila bezbjednost Blerjane Bino podsticanjem mržnje protiv nje. Ove klevete potkopavaju kredibilitet nezavisnih glasova i organizacija koje rade na zaštiti slobode medija i podržavanju etičkog novinarstva u Albaniji.

 

Inicijalni napad, koji je pokrenuo Sot.com.al, uslijedio je nakon odluke Etičkog odbora KSHM-a u vezi sa žalbom podnetom protiv medija Sot. U onome što je izgledalo kao odgovor, Sot.com.al je odluku KSHM-a uokvirio kao kršenje slobode štampe, prikazujući nadzor odbora kao opresivan i nepravedan. Ovaj odgovor ne samo da iskrivljuje ulogu KSHM-a u promovisanju etičkog novinarstva, već i ugrožava integritet samoregulatornog okvira dizajniranog da podržava medijske standarde. KSHM je oštro osudio članak kao klevetnički, ističući zabrinjavajući trend medijske odmazde protiv regulatornih tijela, umjesto da se posveti etičkim standardima u novinarstvu.

 

Istovremeno, Prapaskena.com je pokrenula napad, ubrzo nakon što je KSHM izdao javno saopštenje protiv zatvaranja onlajn platformi u Albaniji. Ponavljajući retoriku Sot.com.al, portal Prapaskena.com je koristio sličan zapaljivi jezik da diskredituje stav KSHM-a, dodatno eskalirajući kampanju protiv nezavisnog nadzora i etičkog novinarstva u zemlji.

 

Ovi koordinisani napadi, koji imaju za cilj da diskredituju etičko novinarstvo i potkopaju rad nezavisnih organizacija i istraživača u zaštiti slobode medija i bezbednosti novinara u Albaniji, duboko su zabrinjavajući i predstavljaju širi trend zastrašivanja i neprijateljstva prema nezavisnom civilnom društvu u Albaniji. Takve taktike štete ne samo pojedincima i organizacijama koje su uključene, već i osnovnim principima slobode štampe, transparentnosti i odgovornosti koji su fundamentalni za demokratsko društvo.

 

SafeJournalists mreža i MFRR pozivaju da ovi napadi momentalno prestanu, a sve sve zainteresovane strane pozivaju da poštuju ulogu nezavisnih samoregulatornih tela, organizacija civilnog društva i istraživača u promovisanju slobode i integriteta medija, etičkih standarda i transparentnosti u medijskom sektoru. U cilju daljeg jačanja okruženja koje omogućava slobodu medija i bezbednost novinara, pozdravljamo i podržavamo naučno ispitivanje, kao i otvoren dijalog zasnovan na dokazima o pitanjima koja se odnose na slobodu medija i zaštitu novinara.

 

Solidarni smo sa KSHM-om, SCiDEV-om i Blerjanom Bino i pozivamo albanske vlasti da obezbede da nezavisni mediji i organizacije civilnog društva mogu da obavljaju svoj vitalni posao bez straha od odmazde ili klevete.

 

Pored toga,  SafeJournalists mreža i MFRR staju u odbranu svoje koleginice Blerjane Bino i potvrđuju svoju nepokolebljivu podršku njenom kritičkom, profesionalnom i etičkom radu na unaprijeđenju slobode i transparentnosti medija u Albaniji.

 

SafeJournalists Mreža

 

Udruženje novinara Kosova

 

Udruženje novinara Makedonije

 

Udruženje BH novinara

 

Hrvatsko novinarsko društvo

 

Nezavisno udruženje novinara Srbije

 

Sindikat medija Crne Gore

Media Freedom Rapid Response (MFRR)

 

Evropska federacija novinara (EFJ)

OBC Transeuropa (OBCT)

Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)

 

 

 

Izvor: IJAS

Fotografija: Ilustracija

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest