Bihać, 29. 09. 2024. – Zaštita sigurnosti i prava novinara i novinarki u Unsko – sanskom kantonu od političkih pritisaka, prijetnji i krešenja radnih i socijalnih prava treba biti unaprijeđena kroz aktivnije i vidljivije djelovanje BHN Kluba novinara USK kao i veću prisutnost pravanog tima Udruženja na ovom području. Ovo je poruka sudionika in house diskusije organizovane u Bihaću o temi zaštite novinara u lokalnim zajednicama kroz unapređenje internih kapaciteta samih medijskih kuća.
Novinari/ke lokalnih medija, prema svjedočenju sudionika ovog događaja, nemaju adekvatne radne uvjete niti primanja, većina medija ne posjeduje interna pravila i procedure o zaštiti prava i sigurnosti novinara/ki i drugih medijskih djelatnika/ca, malo ko se bavi edukacijom i podizanjem kvaliteta medijskih sadržaja ili profesionalnim napredovanjem u novinarskoj karijeri.
”Poseban problem predstavlja nejasan i netransparentan odnos lokalnih vlasti prema medijima, njihovom opstanku i finansijskoj podršci. Većina medija u ovom kraju se bori za finansijski opstanak, a politički i ekonomski pritisci su svakodnevni” kaže Esad Šabanagić, glavni i odgovorni urednika ReprezenT portala sa sjedištem u Velikoj Kladuši. On podjeća kako je njegov medij ranije imao i prinatano izdanje, ali su morali odustati do štampe radi finansijskih troškova i općenito nepovoljnog položaja štampanih medija u cijeloj BiH.
Za Diku Bejdić, penzionisanu novinarku, koja je godinama bila dopisnica sarajevskog Oslobođenja, ključni problem medija u lokalnim sredinama je nedovoljno kvalitetan novinarski kadar i preveliko povezivanje medija sa lokalnim političkim moćnicima. ”I u najtežim okolnostima po novinarstvo, u ratu, mi smo nastojali sačuvati profesionalne standarde novinarstva, nismo htjeli odstupiti od principa i borili smo se sa svim pritiscima i zabranama. Sada je situacija potpuno drugačija, političari uvijek nađu načina da utiču na novinare, teško je oduprijeti se i političkim pritscima i cenzuri. Mislim da bi se novinarka zajednica USK morala bolje organizirati i naći načina da se solidarno suprotstavi ovakvim pojavma, koje više nisu incident, već postaju dio sistematičnog gušenja medijskih sloboda”, kaže Bejdić.
BH Novinari i Linija za pomoć novinarima su podržali mnoge medije i novinare/ke u USK kad su se našli/e u situacijma kršenja profesionalnih prava, ugovora o radu ili u nekim drugim situacijama ugrožavanja profesionalnog dostojanstva i sigurnosti. Nekadašnja izvršna direktora Radija USK Gorica Bukić, koja vodi pravnu bitku zbog politički motivirane smjene sa ove pozicije, svjedočila je o vlastitom iskustvu kršenja novinarskih prava i ljudskog dostojanstva. Ona smatra da je u manjim sredinama više političkih prtisaka, te da su uticaji na medije mnogo snažniji i perfidniji nego što je to u većim gradovima, u kojima ima i više medija, više solidarnosti ali i pažnje međunarodnih organizacija. ”U našim lokalnim zajednicama, novinar -urednik se začas nađe u situaciji da bude smijenjen, i to preko noći, da mu se radno mjesto ”silom” izmjesti na hodnik ili da ste nepoželjni u medijskoj kući u kojoj radite gotovo trideset godina! U takvoj situaciji vam preostaje jedino pravna borba i nada da će vam kolege pomoći barem lijepom riječju”, kaže Bukić, naglašavajući kako treba aktivirati BHN Klub novinara USK, kako bi novinari/ke ove regije imali/e lokalni mehanizam zaštite. Dodaje, također, da je potrebno novinare/ke, a naročito mlade, educirati o njihovim pravima i slobodama jer se o ovim temama malo govori, a kršenja prva su sve učestalija.
Diskusija u Bihaću je organizovana u okviru regionalnog projekta „Jačanje medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji” koji financira Kraljevina Nizozemske, a provode Nizozemski helsinški odbor i Free Press Unlimited u partnerstvu s Udruženjem/udrugom BH novinari. Pogledi, mišljenja, nalazi i zaključci ili preporuke, izneseni na ovom događaju, isključiva su odgovornost BH novinara, te ni u kom slučaju ne odražavaju stavove Kraljevine Nizozemske niti organizacija koje provode projekt u Bosni i Hercegovini.