BH NOVINARI: Podrška mladim novinarima/kama na lokalu je od izuzetne važnosti

Brčko, 25. 6. 2024. – BH novinari su u Brčkom razgobvarali sa novinarima i novinarkma ove lokalne zajednice o modelima podrške i zaštite mlađe generacije medijskih profesionalaca u medijima Distrikta. Među glavnim problemima istaknuti su: politički pritisci na mlade novinare/ke jer oni nisu dovoljno upoznati sa pravima koja im pripadaju niti sa zakonskim i institucionalnim mehanizmima zaštite, zatim nepostojanje kvalitetnih programa praktične edukacije nakon prvog zaposlenja i suočavanja sa relanim okolnostima u kojima rade ovdašnji mediji, te nejasne procedure napredovanje u novinarskoj karijeri, budući da većina medija ne posjeduje adekvatne pravilnike o napredovanju.

Prema riječima Admira Kadrića, predsjednika BHN Kluba novinara Bosanska Posavina, mladi novinari/ke, ali i oni starije generacije su prepoznali važnost i hitnost rješavanja najurgentnijih problema u ovdašnjem novinarstvu kao što su niski etički standardi, ograničena samoregulacija u oblasti sankciniranja neprofesionaih medijskih sadržaja i nizak nivo medijske pismenosti, što utiče na kasno prepoznavanje lažnih vijesti i političkih manipulacija. “ Online novinarstvo je donijelo brojne probleme, posebno u oblasti poštivanja etičkih i profesionalih stnadarda. Priličnom haosu doprinosi i to što mnogi portali rade bez impressuma i niko ne zna ko stoji iza tih medija, kakva im je urednička politika i slično. Takvi portali najviše zapošljavaju početnike u novinarstvu, jer ih ne moraju dovoljno plaćati, a onda pokušavaju maniplisati njihovim radom i profesionalnim integritetom”, kaže Kadrić i zaključuje da je potrebno posvetiti više pažnje zaštiti radnih i socijalnih prava mmladih novinara.

Suada Mujdanović, novinarka mlađe generacije, navela je političke i institucionalne pritiske kao prve prepreke slobodnom radu mladih koji započnju novinarsku karijeru u medijima lokalnih zajednica. “ Kada na početku karijere budete verbalno ili na drugi način napadnuti, kada niste sigurni kako se možete zaštiti i ko vas može zaštiti u mediju ili izvan medijske kuće za koju radite, onda je to prvi korak u priblegavanje cenzuri, a kasnije i samocenzuri, odnonso izboru tema koje vas neće konfrontirati sa onima iz lokalne vlastii”, kaže Mujdanović i naglašava koliko je važno podržati loklane medije i ohrabriti novinare/ke koji rade u manjim sredinama. “Najveći pritisci i prepreke profesionalnom novinarstvu su na lokalu, gdje mediji svaki dan vode bitke za slobodan rad i kritičko izvještavanje o onome što rade lokalne vlasti. To nije lako jer su ovdje političari osjetljiviji, svi se znamo, u takvoj situaciji nije jednostvno trpjeti bilo kakve prijetnje ili pritiske”, zaključuje Mujdanović, podsjećajući kako je bitno da vlasnici medija i urednici stanu u zaštitu svojih koleginica i kolega, posebno mladih.

Ekonomska sigurnost mladih novinara i novinarki je visoko na ljestvici zahtjeva koji su se čuli tokom diskusije u Brčkom. Većina mladih radi na određeno vrijeme, bez sigurnih i dugoročnih ugovora, te sa plaćama koje ne mogu pokriti životne potrebe. Poslodavci nerijetko zapošljavaju mlade upravo računajući na to da će sa njima ”lakše” dogovoriti honorarni rad i fleksibilnije uvjete u odnosnu na one koje zahtijevaju iskusiji zaposlenici u medijima. Honorarni rad kroz više godina je nezakonit i medijski djelatnici/ce to trebaju znati, istakao je Feđa Alikadić, pravnik BH novinara, dodajući da novinar i novinarka ne bi trebali pristati na višegodišnje honorarne ugovore. ”Svi medijski profesionalci/ke mogu računati na pravnu pomoć i podršku BH novinara u zaštiti njihovih radnih i socijalnih prava, jednako kao i u sitcijama kada su protiv njih podnesene tužbe za klevetu ili kada se suočavaju sa nekim drugim vrstama prtisaka i kršenja prava”, rekao je Alikadić.

Na kraju diskusije u Brčkom, sudionicu su podržali nastojanje BH novinara da pomognu lokalnim medijima u kreiranju i prihvatanju internih procedura i pravilnika, kojima bi se mediji obavezali na zaštitu prava, sigurnosti i položaja svih novinara/ki i drugih uposlenika/ca u medijima, a naročito onih koji su na početku novinarske karijere.

Diskusija u Brčkom je organizovana u okviru regionalnog projekta „Jačanje medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji” koji financira Kraljevina Nizozemske, a provode Nizozemski helsinški odbor i Free Press Unlimited u partnerstvu s Udruženjem/udrugom BH novinari. Pogledi, mišljenja, nalazi i zaključci ili preporuke, izneseni na ovom događaju, isključiva su odgovornost BH novinara, te ni u kom slučaju ne odražavaju stavove Kraljevine Nizozemske niti organizacija koje provode projekt u Bosni i Hercegovini.

 

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest