Sarajevo/Banja Luka, 20.12.2023. – Advokati iz Republike Srpske se susreću sa novim izazovima u zaštiti slobode izražavanja i odbrani novinara pred sudovima u građanskim postupcima za klevetu jer tužitelji, uglavnom javne ličnosti i ljudi sa ekonomskom moći, postavljaju nerealno visoke zahtjeve za nadokanadu nematerijale štete za duševnu bol, ali traže i materijalo obeštećenje s obzirom na takovane „poslovne gubitke“ koje su pretpjeli zbog pisanja medija. Na žalost, takve zahtjeve pravosuđe prihvata bez dodatnog mišljenja vještaka ekonomske struke, koji bi, kroz nezavistan postupak i stručnu analizu, trebali utvrđivati da li su tužitelji zaista imali materijalnu štetu nakon objave određenih članaka ili je to „nova“ praksa ekonomskog iscrpljivanja medija.
Ovo su istanuli advokati iz Republike Srspke tokom online diskusije o temi zaštite slobode izražavanja kroz slučajeve klevete i analizirajući izazove zastupanja novinara i medija pred pravosudnim institucijama. Cilj online diskusije je bio da se, kroz zajednički dijalog i razmjenu znanja i informacija BH novinara i pravosudnih institucija, te uz aktivno sudjelovanje advokata, unaprijedi sistem zaštite, efikasnost pravne odbrane pred sudovima, te osigura donošenje odluka sudova u korist novinara i medija u skladu sa EU standardima zaštite slobode izražavanja.
Prema evidenciji BH novinara, u 2023.godini, 15 medija i 72 pojedinca koristilo je besplatnu pravnu pomoć, zastupanje i podršku u zaštiti prava i sloboda pred pravosudnim i državnim institcijama na različitim razinama vlasti. Online diskusija je bila prilika da se razgovara i o unapređenju odbrane novinara u skladu sa praksom Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.
Za odbranu i zaštitu novinara i medija u Republici Srpskoj poseban izazov će biti primjena izmjenjenog Krivičnog zakonika RS, po kojem je kleveta kriminalizovana, rečeno je tokom diskusije. Procjenjuje se da je desetine kaznenih prijava podneseno Okružnim javnim tužilaštvima u RS protiv novinara i medija. Među njima je 8 krivičnih prijava protiv novinara, a ostale su protiv aktivista civilnog društva, oporbenih političara i građana.
Za advokate, ali i nositelje pravosudnih funkcija je trenutno potpuna nepoznanica na koji će se način primjenjivati odedbe o kleveti iz Krivičnog zakonika RS, budući da je RS svojim Ustavom grancija slobode izražavanja u skladu sa EU standardima. Zbog toga je naglašeno da se medijska zajednica a i advokatki timovi trebaju zajedno pripremati za krivične postupke koji će se voditi za klevetu, a nakon podizanja prvih krivičnih optužnica. Predloženo je također da se počne i sa edukacijom sudija i drugih nositelja pravosudnih funkcija o tome kako štititi slobodu medija i slobodu govora u krivičnim postupcima, a prti tome ne ograničiti pravo na slobodu izražavanja i i ne suditi suprotno pozitivnoj praksi Europskog suda za ljudska prava.
Ova je diskusija organizovana u okviru regionalnog MATRA projekta pod nazivom „Jačanje medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji” koji financira Kraljevina Nizozemske, a provode Nizozemski helsinški odbor i Free Press Unlimited u partnerstvu sa BH novinarima.