Freelanceri moraju imati plaćen, dostojanstven i siguran rad

Sarajevo/Banjaluka/Mostar, 11.12.2023. – Freelanceri u bh.novinarstvu trebaju dugoročno i trajno rješavanje svoga položaja kroz zakonski sistem i uz djelovanje institucija države, koja ima zakonsku obavezu sa im stvori uvjete za siguran, plaćen i dostojanstven rad, zatim zdravstveno i penziono osiguranje i omogućiti odgovarajući položaj u društvu, naročito u lokalnim zajednicama, poručili su sudionici online diskusije o položaju slobodnih novinara, fotoreportera, video-novinara, kamarmena, bloggera, producenata, video – umjetnika i drugih slobodnih stvaralaca u novinarstvu u Bosni i Hercegovini.

Diskusija je održana sa ciljem sveobhvatnog detektovanja problema sa kojima se suočavaju „slobodnjaci u novinarstvu“ koji stvaraju vlastita austorska djela, objavljuju ih u medijima i na društvenim paltformama, podižu kvalitet medijskih sadržaja a sami nemaju gotovo nikakvu profesionalnu, materijalnu i socijalnu zaštitu. Svi oni sarađuju sa medijima na dnevnoj osnovi, često rade više od uposlenika u tim medijima, a nemaju stalne ugovore niti stabilne izvore finansiranja, nemaju zdravstveno a ni penziono osiguranje.

FOTO: BH Novinari

U članstvu BH novinara je nešto više od 90 freelancera. Kao članovima BH novinara dostupna im je pravna, prihološka i simbolična materijalna pomoć, ali i drugi vidovi podrške koju ima na raspolaganju ovo udruženje. Međutim, to nije dovoljno s obzirom na potrebe ove zajednice profesionalaca kojima i zakonski pripada pravna i institucionalna zaštita državnih istitucija i organa. „Država je ta koja nam treba stvoriti uvjete za siguran, plaćen i dostojanstven rad, zatim zdravstveno i penziono osiguranje, te omogućiti odgovarajući položaj u društvu, naročito u lokalnim zajednicama“poručili su bh.frelenceri.

Tokom diskusije su prezentovane dvije analize: jedna o zaštiti freelancera kroz sistem Evropske federacije novinara (EFJ) i Ekspertske grupe koja djeluje u EFJ, sa pregledom rješenja u nekim od članica Evrope unije, te druga, pravna analiza, sa pregledom zakonskih rješenja u okvru zakona o radu, penzionom i zdravstvenom osiguranju unutar Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko Distrikta. U okviru pravne analize ponuđeni su i amandmani na zakone o penzionom i zdravstvenom osiguranju entiteta putem kojih je moguće osigurati potrebnu zadravstvenu i penzionu zaštitu freelancera.

Freelanceri plaćaju državi poreze na ostvareni prihod, kroz povremene i privremene ugovore plaćaju određena sredstva za zdravtveno i penziono osiguranje. Zbog toga imamo potpuno pravo zahtijevati da nas ´država´ štiti i uvažava kao i sve druge građane, da nas ne diskriminira i da nam omogući život dostojan čovjeka i u skladu sa našim dorinosom profesionalnoj novinrskoj zajednici“, zaključeno je na ovoj diskusiji.

Iz BH novinara su najvali aktivnosti na zagovaranju izmjene zakona kako bi se i freelanceri uključili u sistem zdravstvene i penzione zaštite. Radiće i na (samo)orginizovanja freelenecera kao bi bili snažniji u zagovaranju i borbi za prava koja im pripadaju.

 

Diskusija sa freelancerima je organizovana u okviru regionalnog MATRA projekta pod nazivom „Jačanje medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji” koji financira Kraljevina Nizozemske, a provode Nizozemski helsinški odbor i Free Press Unlimited u partnerstvu sa BH novinarima.

 

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest