
Članovi Misije za brzi odgovor u oblasti slobode medija pozvali su Evropsku uniju da prestane da se ponaša kao da se u Srbiji ništa ne dešava i da javno osudi sve slučajeve napada na novinare, medije i organizacije civilnog društva kao i upotrebu špijunskog softvera protiv novinara.
„EU mora da progovori. Zahtijevamo od EU da nastavi da dosljedno i javno pomene ove razloge svaki put kad se sastaje sa predstavnicima srpskih vlasti, uključujući predsjednika i da to javno iznesu“, rekli su članovi Misije na konferenciji za novinare, na kraju posjete Srbiji.
Oni su od EU zahtijevali i da „javno izjavi da neće nastaviti pregovore sa Srbijom o poglavlju 23 dok ne prestanu svi napadi na novinare i organizacije civilnog društva.
Članovi Misije koju čine predstavnici međunarodnih novinarskih udruženja ocijenili su da u Srbiji, kada je riječ o medijima, vlada kriza bez presjedana koja zahtijeva brz odgovor. Oni su naveli su da su došli sa namjerom da pokažu solidarnost sa novinarima i medijskim radnicima u Srbiji.
Tokom boravka u Srbiji sastali su se sa novinarima, predstavnicima medijskih udruženja, policije i tužilaštva, kao i sa predstavnicima OEBS, Savjeta Evrope i delegacije EU, ali ne i sa državnim zvaničnicima Srbije.
Članovi Misije apelovali su da se zaustave svi javni napadi na novinare, posebno na one koji prate proteste.
Zahtijevaju takođe da se prestane sa nelegalnim policijskim aktivnostima uključujući upade i pretresanje, a od predsjednika Srbije da prekine ;upotrebu špijunskih softvera i da utiče da se takvi slučajevi procesuiraju.
Pozivamo na zaštitu novinara i snimatelja, da policija ubrza istrage krivičnih djela protiv novinara, prije svega u posljednjih mjeseci, zaključila je Međunarodna novinarska misija.
Fotografija:N1 /NUNS