Zuckerberg najavio promjene: Meta ukida svoj program provjere činjenica

Kompanija društvenih mreža planira uvesti sistem sličan X-u.

Izvršni direktor kompanije društvenih mreža Meta Mark Zuckerberg najavio je danas niz velikih promjena u ovoj kompaniji, među kojima je i ukidanje programa provjere činjenica.

Zuckerberg je u objavi rekao da je razlog uvođenja promjena “promjenjivo političko i društveno okruženje”, kao i želja da se prihvati sloboda govora. Dodao je i da kompanija mijenja i svoje politike moderiranja sadržaja oko političkih tema i poništava promjene koje su smanjile količinu političkog sadržaja u korisničkim feedovima.

Promjene će uticati na Facebook i Instagram, dvije najveće platforme društvenih mreža na svijetu, od kojih svaka ima milijarde korisnika, kao i Threads.

“Vratit ćemo se našim korijenima i fokusirati se na smanjenje grešaka, pojednostavljenje naših politika i vraćanje slobode izražavanja na našim platformama”, rekao je Zuckerberg u videu.

Prvo će se, kako je kazao Zuckerberg, “riješiti provjeravača činjenica” i zamijeniti ih korisnički generisanim bilješkama zajednice, što je slično X-ovom sistemu Community Notes, a promjene će početi prvo u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Agencija Reuters piše da je X već pod istragom od decembra 2023. Evropske komisije zbog širenja ilegalnog sadržaja u Evropskoj uniji i efikasnosti mjera poduzetih za borbu protiv manipulacije informacijama, uključujući upravo i sistem Community Notes.

Izvršna direktorica X-a Linda Yaccarino u objavi je Zuckerbegov potez ocijenila pametnim te dodala da očekuje da će ga slijediti i druge platforme.

Zuckerberg je ukazao na veliki uticaj izbora na odluku kompanije i kritikovao “vlade i tradiconalne medije” zbog navodnog pritiska na “sve više i više cenzure”.

On je također rekao da sistemi koje je kompanija stvorila za moderiranje svojih platformi čine previše grešaka, dodajući da će kompanija nastaviti agresivno moderirati sadržaje koji se odnose na drogu, terorizam i eksploataciju djece.

“Napravili smo mnogo složenih sistema da bismo moderirali sadržaj, ali problem sa složenim sistemima je što oni prave greške“, rekao je Zuckerberg.

“Čak i ako slučajno cenzurišu samo jedan posto objava, to su milioni ljudi, a mi smo došli do tačke u kojoj je jednostavno previše grešaka i previše cenzure”, dodao je.

Rekao je da će kompanija eliminisati i neke politike sadržaja u vezi s problemima koji uključuju imigraciju i rodna pitanja i preusmjeriti automatizovane sisteme moderiranja kompanije na ono što je nazvao velikim prekršajima i osloniti se na korisnike da prijavljuju druge prekršaje.

Najavio je i da će Facebook premjestiti svoj tim za povjerenje i sigurnost i moderiranje sadržaja iz Kalifornije u Teksas.

Kaže da to znači da će “uhvatiti manje loših stvari”, ali da će takođe smanjiti broj objava i naloga “nevinih ljudi koje slučajno uklone”.

NBC piše da su republikanci dugo kritikovali Metin sistem provjere činjenica, kao i općenito provjeravanje činjenica ocjenjujući sistem nepravednim i ističući da ide u korist demokrata.

NBC piše i da Zuckerbergova objava dolazi u trenutku kada izvršni direktori i poslovni lideri u svim sektorima hvale administraciju novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Podsjeća se da je Meta, zajedno s drugim tehnološkim kompanijama, donirala milion dolara Trumpovom inauguracijskom fondu.

Uoči Trumpove inauguracije, Meta je navodno imenovala republikanca Joela Kaplana da vodi njene globalne poslove, dok je jučer kompanija objavila da će se UFC-ov Dana White, koji je dugo godina podržavao Trumpa, pridružiti Metinom odboru.

Reuters piše da ovaj potez označava preokret u Metinoj politici jer se Zuckerberg dugo zalagao za aktivno moderiranje sadržaja uprkos kritikama konzervativaca zbog navodne cenzure na njenim platformama. Agencija piše i da je ukidanje ovog programa, koji je počeo 2016. godine, iznenadio neke partnerske organizacije Mete.

“Nismo znali da se ovo dešava i to je za nas šok. Ovo će definitivno uticati na nas”, rekao je Jesse Stiller, glavni urednik u Check Your Fact, prenosi Reuters.

 

Izvor: MCOnline redakcija / NBC NewsReuters

Fotografija: Pixabay

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest