SafeJournalists i MFRR: Gašenje Al Jazeere Balkans je ozbiljan udarac za medijske slobode i pluralizam u regionu

 

Media Freedom Rapid Response (MFRR) platforma pridružila se našem saopštenju u četvrtak, 17. jula.

SafeJournalists mreža i Media Freedom Rapid Response (MFRR) platforma izražavaju duboku zabrinutost i solidarnost sa više od 200 novinara/ki i medijskih radnika/ca pogođenih iznenadnom najavom gašenja Al Jazeere Balkans nakon 14 godina kontinuiranog rada.

Ovo nije samo kraj jednog uglednog regionalnog medija — to je ozbiljan udarac za medijski pluralizam, slobodu izražavanja i pravo javnosti na informisanje širom Zapadnog Balkana. Više od decenije, Al Jazeera Balkans bila je sinonim za profesionalno, nezavisno i kvalitetno novinarstvo, koje je iz regionalne perspektive pokrivalo ključna politička, ekonomska i društvena pitanja. Njeno gašenje predstavlja gubitak za demokratiju, transparentnost i kritički diskurs uregionu u kojem je medijska nezavisnost sve ugroženija.

Mreža i MFRR su posebno uznemireni načinom na koji je odluka saopštena. Više od 200 zaposlenih je, prema izvještajima, za gašenje saznalo putem medija, a ne zvaničnim internim kanalima. Ovakav nedostatak transparentnosti i nepoštovanje prava radnika je neprihvatljiv i ukazuje na širu ranjivost novinara i novinarki u regionu.

Iako je kompanija kao razlog gašenja navela poslovne razloge, ovaj potez izaziva ozbiljnu zabrinutost u vezi sa dugoročnom održivošću nezavisnog novinarstva, čak i u medijima koji su se do sada smatrali finansijski i uređivački stabilnim. Iznenadno gašenje tako snažnog regionalnog glasa takođe otvara pitanja o posvećenosti vlasnika i međunarodnih aktera zaštiti novinarskih prava, integriteta i rada u interesu javnosti.

Gašenje Al Jazeere Balkans prati zabrinjavajući obrazac u regionu. U Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i drugim zemljama, medijski pluralizam je u stalnom opadanju. Nedavne promjene vlasništva i menadžmenta na televiziji N1, kao i pojačani politički pritisci na nezavisne medije u Srbiji, dodatno ugrožavaju prostor za kredibilno novinarstvo. Nestanak još jednog velikog medija ostavio bi građane bez pouzdanih izvora informacija i dodatno produbio demokratski deficit u regionu.

Pozivamo rukovodstvo Al Jazeere Balkans da vodi otvoren i pravedan proces sa svojim zaposlenima i da obezbijedi da se eventualni otkazi sprovode u skladu sa radnim zakonima, uz poštovanje prava i dostojanstva svih radnika.

Takođe apelujemo na vlade u regionu, institucije EU i međunarodne partnere da ovu situaciju shvate ozbiljno. Zaštita medijskog pluralizma i uslova rada novinara/ki zahtijeva hitne i konkretne mjere, a ne samo deklaracije. Neophodno je uspostaviti pravne mehanizme koji će spriječiti iznenadno zatvaranje medija bez adekvatne zaštite za zaposlene, kao i garantovati finansijsku i uređivačku nezavisnost medija koji deluju u javnom interesu.

Na kraju, Mreža SafeJournalists i MFRR izražavaju punu solidarnost sa novinarima/kama i svim ostalim medijskim radnicima/cama i osobljen Al Jazeere Balkans i spremna je da im pruži podršku putem pravnih, profesionalnih i zagovaračkih kanala.

Ovo nije samo priča o jednoj redakciji. Ovo je upozorenje da je nezavisno novinarstvo u regionu pod sve većom pretnjom — i da je bez njega i sama demokratija ugrožena.

Svaki napad na novinare i novinarke — uključujući ekonomske i strukturalne — jeste napad na demokratiju, javni interes i osnovna ljudska prava.

 

SafeJournalists mreža

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje BH novinari

Hrvatsko novinarsko društvo

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Sindikat medija Crne Gore

 

Media Freedom Rapid Response (MFRR)

Međunarodni institut za štampu (IPI)

Evropska federacija novinara (EFJ)

Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT)

Free Press Unlimited (FPU)

Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)

 

Izvor: IJAS

Fotografija: Canva

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest