
SafeJournalists mreža podržava Udruženje BH novinari u zahtjevu upućenom Skupštini i Vladi Brčko distrikta BiH, kao i nadležnoj Zakonodavno-pravnoj komisiji, da hitno pokrenu javnu raspravu o Nacrtu zakona o slobodnom pristupu informacijama u Brčko distriktu BiH, kako bi se omogućilo građanima, stručnoj i medijskoj zajednici, kao i organizacijama civilnog društva da učestvuju u raspravi i da svojim komentarima i amandmanima unaprijede postojeća zakonska rješenja u skladu sa evropskim standardima.
Mreža smatra da rok od 15 dana za podnošenje amandmana na Nacrt zakona nije dovoljan da bi se pripremio prijedlog koji bi omogućio medijima i novinarima/kama da slobodno ostvaruju svoje pravo na slobodan, jednostavan i brz pristup informacijama od javnog značaja, uz jasno definisane i dostupne procedure žalbe u slučaju uskraćivanja informacija. Nedostatak javne rasprave, kao sveobuhvatnog mehanizma za prikupljanje mišljenja stručnjaka i korisnika prava na pristup informacijama, suprotan je demokratskim standardima transparentnosti i inkluzivnosti u procesu kreiranja novih zakonskih rješenja.
SafeJournalists mreža pozdravlja namjere predlagača zakona da ovu oblast urede u skladu sa EU standardima, koji uključuju proaktivno objavljivanje informacija, njihovu besplatnu distribuciju i obavezu sprovođenja testa proporcionalnosti i javnog interesa. Normativno davanje prioriteta javnom interesu u odnosu na moguću štetu od objavljivanja informacija od izuzetnog je značaja za rad medija i istraživačkih novinara, kojima se često uskraćuju informacije o javnim funkcionerima i načinu na koji obavljaju svoje dužnosti, uz nejasna pozivanja na zaštitu privatnosti i neprihvatljivo široku listu takozvanih ličnih podataka
Istovremeno, SafeJournalists mreža smatra potpuno neprihvatljivim što Nacrt zakona ne predviđa mogućnost žalbe protiv organa koji uskrati informaciju od javnog značaja. Nemogućnost vođenja žalbenog postupka pred institucijama Brčko distrikta, osim što je suprotna međunarodnim standardima, tjeraće novinare i ostale građane da pokreću skupe sudske postupke kako bi došli do potrebnih informacija. Navedene odredbe takođe mogu otvoriti prostor političarima i javnim funkcionerima u Brčkom da sakrivaju informacije o svom radu, donesenim odlukama i načinu trošenja javnog novca, kao i sve druge informacije od javnog značaja.
Zbog svega navedenog, SafeJournalists mreža poziva vlasti Brčko distrikta da što prije pokrenu javnu raspravu o Nacrtu zakona o pristupu informacijama od javnog značaja i dijalog sa svim zainteresovanim akterima u oblasti slobode informisanja i pristupa informacijama. Takođe, Mreža poziva međunarodnu zajednicu u Bosni i Hercegovini da ne dozvoli usvajanje ovog zakona koji je suprotan EU standardima i koji će predstavljati prepreku za evropske integracije BiH.
Mreža SafeJournalists će obavijestiti nacionalne i međunarodne zainteresovane strane o ovim zabrinjavajućim dešavanjima i nastaviti da pažljivo prati situaciju.
Svaki napad na novinare je napad na demokratiju, javni interes i osnovna ljudska prava.
Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 26.5.2025.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore
Izvor: IJAS
Fotografija: Canva