Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini bili su konkurentni usred zakonske reforme, ali im je nedostajao istinski javni angažman, kažu međunarodni posmatrači

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini bili su konkurentni i efikasno pripremljeni uz poštovanje osnovnih sloboda, nakon obimnih izmjena izbornog zakonodavstva koje je visoki predstavnik nametnuo radi povećanja integriteta izbornog procesa, uprkos nedovoljnim naporima da se promoviše javni angažman, rekli su međunarodni posmatrači u izjavi.

Zajednička posmatračka misija OSCE-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope (Kongres) i Evropskog parlamenta (EP) ocijenio je da su izborne pripreme vođene profesionalno, iako je postojalo značajno opretećenje za implemmentaciju novih propisa u kratkom roku i sa neadekvatnim resursima.

“Ove dobrodošle reforme dodale su važne garancije izbornom procesu, ali još uvijek nisu u potpunosti efektivne”, rekala je Corien Jonker, koja je bila na čelu ODIHR-ove misije za posmatranje izbora. “Sada se sve političke stranke moraju okupiti i pronaći zajednički put naprijed za budućnost svoje zemlje i nastojati izgraditi povjerenje među građanima koje trenutno nedostaje.”

Oko 3,4 miliona ljudi imalo je pravo glasa na jučerašnjim izborima. Zbog velikih poplava u pojedinim djelovima zemlje uoči izbora, glasanje je odloženo u pet općina. Sam izborni dan, bio je miran i procedure su uglavnom poštovane, ali je tajnost glasanja često bila ugrožena i posmatrači su uočili neke slučajeve ozbiljnih nepravilnosti koje ukazuju pritisak na birače.

Kandidati su mogli slobodno da vode kampanju uoči izbora, ali nažalost izborne vlasti nisu u dovoljnoj mjeri odgovorile na navode o zloupotrebi javnih sredstava uprkos brojnim izveštajima. Činilo se da je samo nekoliko stranaka vodilo kampanju izvan etničkih podjela, umjesto da se takmiče za glasove unutar etničkih granica, povremeno se zadržavajući na pitanjima ratne traume.

Žene su i dalje nedovoljno zastupljene u javnom i političkom životu, što pokazuje da napori da se postigne uravnoteženija rodna zastupljenost u izabranim i imenovanim tijelima nisu bili dovoljni. Istovremeno, žene se i dalje suočavaju sa čestim mizoginim jezikom i prijetnjama, te su imale ograničenu ulogu i vidljivost u kampanjama.

“Pozdravljamo generalno dobro organizovane izbore, iako su napori da se održi tajnost glasanja od suštinskog značaja. Žao nam je što je broj žena kandidatkinja za načelničke pozicije i dalje veoma nizak, naglašavajući potrebu za ciljanim naporima da se poboljša zastupljenost žena u lokalnom rukovodstvu u Bosni i Hercegovini”, rekla je Carla Dejonghe, šefica delegacije Kongresa. “Posebno su potrebna nova pravila koja bi osigurala rodnu ravnotežu u utrci za načelnike.”

“Pozivamo Centralnu izbornu komisiju da nastavi sa dobrim radom kao do sada, koji se razvio uoči ovih izbora dok idemo ka općim izborima 2026.,’’rekla je Lucia Annunziata, šefica delegacije EP. “Istovremeno, smatramo da su potrebna dalja poboljšanja postojećih izbornih procedura, jer je potrebna revizija biračkog spiska, a korištenje IKT-a treba poboljšati i nakon toga proširiti na cijelu državu, kako bi se povećalo povjerenje javnosti u izborni proces.”

Iako je medijsko okruženje pluralističko, glavni mediji o kampanji su samo ograničeno izvještavali, dok medijski regulator nije uspio da se pozabavi očiglednom pristrasnošću jednog od javnih emitera. U kombinaciji sa povećanim političkim pritiskom na novinare i podjelom medija po etničkim linijama, to je biračima pružilo nedovoljne informacije da donesu informisani izbor na dan izbora. Istovremeno, verbalni napadi i prijetnje novinarima i dalje imaju zastrašujući učinak na sposobnost medija da slobodno djeluju. Brojni lokalni mediji, kao i najpopularniji nacionalni web portal organizovali su debate tokom kampanje, što je dobrodošao razvoj.

Međunarodna izborna posmatračka misija na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini imala je ukupno 240 posmatrača, koje su činila 202 raspoređena stručnjaka ODIHR-a, dugoročni i kratkoročni posmatrači, 25 članova i osoblja iz Kongresa, i 13 iz EP.

Za više informacija kontaktirajte:

Katya Andrusz, ODIHR: +48 609 522 266 or [email protected]

Stéphanie Poirel, Kongres: + 33 3 90 21 52 44 or  [email protected]

Raffaele Luise, EP: +32 470880101 or [email protected]

 

 

Izvor: OSCE

Izvor naslovne gotografije: Drukčiji radio

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest