Bihać, 06.10.2017.-“Žena žrtva nasilja se, ponekada, kroz medijsko izvještavanje manipulativno prikazuje kao neko ko je svojim ponašanjem izazvao nasilje”, rekla je medijska ekspertica i viša trenerica Ljiljana Zurovac učesnicima/cama radionice „Izvještavanje o temi rodno zasnovanog nasilja“ u Bihaću govoreći o najčešćim propustima u medijskom izvještavanju o ovom društvenom problemu.
Zurovac je dodala da se kroz medijske izvještaje često krše prava maloljetnica, naročito kroz “česte objave njihovih punih imena, fotografija ili punih imena roditelja, adresa stanovanja ili škola koje pohađaju – a na osnovu tih saznanja lako se može identificirati maloljetnica, žrtva nasilja”.
“Žalbe koje se upućuju Vijeću za štampu u BiH a koje se odnose na pogrešno, manipulativno i neprofesionalno medijsko izvještavanje o ženama su rijetke. Od ukupno 324 žalbe u 2017. godini samo se 47 njih odnosi na sadržaje koji se tiču žena i nasilja nad ženama”, istakla je Zurovac.
Na jednodnevnoj obuci za medijske profesionalce predavanje je održala koordinatorica sigurne kuće u Bihaću Fatima Šušnjar, koja je istakla kako je 400 žena i djece provelo ukupno 14.000 dana tokom 12 godina postojanja ove kuće, koja djeluje u okviru udruženja “Žene sa Une”. Šušnjar je poručila da je periodu od 2009. do 2015. godine u Federaciji BiH registrirano 10.522 SOS poziva zbog nasilja nad ženama.
Novinarka i aktivistica Milkica Milojević istakla je kako mediji kroz svoje programske koncepte imaju ključnu ulogu u mijenjanju svijesti javnosti o nasilju nad ženama te su stoga dužni “razvijati svijest o ravnopravnosti polova i pridžavat se profesionalnih standarda”.
Na radionici je predstavljen konkurs za novinarsku nagradu za istraživačke teme o rodno zasnovanom nasilju.
Jednodnevni trening za novinare/ke, urednike/ce i blogere/ke okupio je učesnike i učesnice iz medijskih kuća i nevladinih organizacija iz Bihaća, Bosanske Krupe, Velike Kladuše, Cazina i Bužima, kao i predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova USK i Centra za socijalni rad u Bihaću.
Radionica u Bihaću održana je u okviru projekta „Isključimo nasilje – Mediji protiv nasilja nad ženama“, koji realizira Udruženje/udruga BH novinari uz podršku UN Women ureda u BiH i Švedske međunarodne agencije za razvoj i saradnju (Sida).
PREUZMITE PDF: