![Izmjene Krivičnog zakona FBiH povučene iz parlamentarne procedure](https://bhnovinari.ba/wp-content/uploads/2025/02/sjed.jpg)
Zbog velikog broja amandmana prijedlog o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona vraćen na doradu.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) povukla je iz parlamentarne procedure Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH zbog velikog broja amandmana, javljaju mediji.
Tu informaciju potvrdio Dennis Gratz, zastupnik Demokratske fronte (DF) u Predstavničkom domu Federacije BiH, koji je na svom nalogu na X-u napisao da su iz Vlade FBiH 35. min prije početka sjednice rekli da se izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH povlače sa dnevnog reda, te da zbog velike količine amandmana idu na dalju doradu.
“S jedne strane mi je drago jer imamo problematičan pokušaj uvođenja cenzure kroz prijedlog člana 193 a. ali sam i tužan zbog dobrih rješenja koja se tiču na najugroženijih u našem društvu a to su žene”, rekao je Gratz, a prenosi N1info.
Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH, o kojem se trebalo raspravljati danas na 17. sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, ranije su kritivali brojni novinari, predstavnici medijske zajednice i nevladinog sektora.
Prema ovom prijedlogu, novčanom kaznom ili zatvorskom kaznom do tri godine bi se trebao kazniti onaj “ko, neposredno ili putem informaciono-komunikacionih tehnologija, objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film, fonogram ili drugi sadržaj ličnog karaktera” bez pristanka osobe na koju se takvi dokumenti odnose.
Iz Udruženja BH novinari je saopšteno da bi uvajanje ovakvog prijedloga, između ostalog, moglo ozbiljno ugroziti temeljne vrijednosti novinarstva i profesinalni rad medija, ali i legalizovati cenzuru kroz neproporcionalnu zaštitu privatnosti svih, uključujući i osobe na državnim i drugim javnim funkcijama, a koje su dobrovoljno pristale javno izložiti svoju privatnost i načine na koje obavljaju javne funkcije.
Povučeni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH su kao udar na novinarstvo i uvođenje cenzure ocijenile i druge lokalne i međunarodne organizacije među kojima su Umbrella, Transparency International, Delegacija EU u BiH, Misija OSCE-a u BiH, Kuća ljudskih prava Banja Luka i drugi.
O ovom prijedlogu se trebalo raspravljati i prošle sedmice, ali zbog usvajanja budžeta na sjednici nije se došlo do ove tačke dnevnog reda. Zastupnica Lana Prlić, koja je inicirala ove odredbe, naknadno je izjavila da je prijedlog “nesporazum” čija je namjera bila dobra i imala za cilj zaštitu žena.
Danas je također “zbog tehničkih razloga” prekinut i direktan prenos sjednice federalnog parlamenta, što je iskritikovao zastupnik Gratz koji je na svom nalogu na X-u napisao: “Cenzura u svoj svojoj rakošnosti”.
Danas bi se trebalo raspravljati i o Prijedlogu Zakonu o zaštiti nasilja u porodici i nasilja prema ženama, a ispred zgrade Federalnog parlamenta se okupila grupa građana i građanki koja je došla da podrži usvajanje
izmjena u cilju zaštite žena od nasilja.
Izvor: Klix.ba, N1 info, BHRT, MCOnline redakcija
Fotografija: Screenshot/Predstavnički dom/YouTube/MCOnline redakcija