(Ne) vidljivost i (re)prezentacija ljudskih prava i njihovih branitelja u medijskom i javnom prostoru u Bosni i Hercegovini

Linija za pomoć braniteljima/cama ljudskih prava je počela sa radom početkom 2024. uz podršku Evropske unije sa ciljem pružanja besplatne pravne i hitne pomoć braniteljima/cama ljudskih prava u BiH koji trpe nasilje i brojne sigurnosne napade i prijetnje zbog zaštite i javnog zagovaranja ljudskih prava.

Na uspostavljanju Linije za pomoć braniteljima/cama ljudskih prava i njenom jačanju zajedno rade Helsinški parlament građana Banja Luka i Udruženje/udruga BH Novinari.

Braniteljice i branitelji ljudskih prava u BiH, kako žene tako i muškarci, susreću se s različitim izazovima u svom radu posljednjih nekoliko godina – od pokušaja diskreditacije do otvorenih prijetnji i pritisaka koji nerijetko dolaze od strane vladajućih stranaka ili nositelja vlasti u BiH. Upitna je zaštita na koju mogu računati. Istovremeno, sudski postupci često traju predugo te su psihički i financijski iscrpljujući, a Institucija ombudsmana za ljudska prava ima ograničen mandat i njene preporuke nisu obvezujuće. Također, besplatna pravna pomoć koju pružaju organizacije civilnog društva je ograničena ili je targetirana prema specifičnim ranjivim i marginalizovanim grupama (kao što su, naprimjer, žene žrtve rodno uvjetovanog nasilja) ili je usmjerena ka slučejevima povrede samo određenih prava (npr. radna prava)

Jedna od aktivnosti ovog projekta je istraživanje nivoa prisutnosti i načina predstavljanja aktivista i branitelja ljudska prava u medijskom i javnom prostoru u Bosni i Hercegovini. Namjera nam je bila utvrditi agilnosti i posvećenost medija izvještavanju o ljudskim pravima i njihovom javnom zagovaranju, imajući u vidu činjenicu da se novinari i novinarke pojavljuju u dvostrukoj ulozi: kao izvještači o kršenjima ljudskih prava i kao akteri i nositelji vrijednosti  ljudskih prava, odnosno njihovi branitelji, često i sami izloženi prijetnjama, napadima i sigurnosnim rizicima. Monitoringom  je bilo obuhvaćeno 30 bh.medija i njihovih sadržaja koji uključuju teme i aktiviste/branitelje iz oblasti ljudskih prava sa fokusom na objektivnost medijskih sadržaja, diverzitet i kvalitet. Ovi su medijski sadržaji kontekstualizirani u širi komunikacijski okvir u Bosni i Hercegovini, s ciljem da se utvrdi koliko doprinose kvalitetnom informisanju građana, ali i podizanju njihove svijesti o ljudskim pravima u BiH. Istraživanje možete preuzeti OVDJE.

Ova publikacija je urađena uz pomoć Evropske unije. Sadržaj ove publikacije je isključiva odgovornost autora i ne predstavlja nužno stanovišta Evropske unije.

 

 

Izvor naslovne fotografije: privatna arhiva

Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest