Tuzla, 30. 05. 2024. – Komunikacija i razmjena informacija od javnog značaja između pravosuđa, medija i novinara je bila tema seminara u Tuzli, kojom prilikom je istaknuto da su kontinuirana komunikacija, dijalog i slobodan pristup informacijama u posjedu sudova i tužilaštava od izuzetne važnosti za bolje razumijevanje obje profesije ali i za ispunjavanje obaveza blagovremenog i sveobuhvatnog informisanja građana i rada u interesu javnosti.
Kominikaciju između ove dvije profesionalne zajednice prate brojni problem, rečeno je na seminaru, te naglašeno kako novinari od pravosudnih institucija traže što detaljnije informacije o istragama, optužnicama, presudama… Sa druge strane, predstavnici pravosuđa svoju zatvorenost i “čuvanje informacija” pravdaju čuvanjem integriteta pravosudnih institucija, što je u skladu sa zakonskom obavezom čuvanja tajnosti istraga, na primjer, kao i drugih “osjetljivih” podataka. U toj namjeri, nerijetko, tužilaštva i sudovi sa medijima i građanima dijele tek minimum podataka od značaja za javnost.
Kroz brojne edukacije i zajedničke seminare, Udruženje BH novinari već godinama pokušava ublažiti visok stupanj nerazumijevanja između novinara/ki i predstavnika pravosuđa. To nije nimalo lagan zadatak, ali do sada su ipak napravljeni mnogi značajni pomaci, rečeno je na seminaru. Između ostalog, usvojena je komunikacijska strategija VSTV-a BiH za unaprijeđenje saradnje sa medijima i otvoreniji pristup informacijama, a u tužilaštvima su uspostavljene posebne kontakt tačke za novinare. U nekim od tužilaštava djeluju veoma profesionalni i proaktivni glasnogovornici koji blagovremeno dijele informacije sa medijskim djelatnicima.
Kao primjer dobre komunikacije i razmjene informacija sa novinarima, istaknut je Općinski sud u Tuzli, čiji je predsjednik, Muhamed Tulumović, bio jedan od predvača na seminaru. On zagovara potpunu otvorenost pravosuđa prema medijima i javnosti, jer se samo na takav način mogu jasno infomisati građani o toku sudskih postupaka i spriječiti manipulacije informacijama kojima pribjegavaju strane u sudskom sporu, najčešće kroz izjave njihovih advokata.
Novinari i novinarke su također potvrdili kako se prilikom izvještavanja iz sudova koriste informacijma koje dobiju od advokata, budući da su drugi izvori nedostupni. Poseban problem predstavlja to što se često moraju oslanjati na neimenovane izvore ili “lične veze” u sudovima, što kod javnosti nije uvijek prihvaćeno kao kredibilan način izvještavanja.
Tokom seminara je predstavljeno istraživanje BH novinara o temi “Iskustva i percepcije novinara o transparentnosti pravosuđa u Bosni i Hercegovini“. U ovom se istraživanju navodi kako su sudije i predsjednici sudova tek u 5 do 13 % slučajeva izvori informacija o aktuelnim sudskim procesima. Činjenica da su advokati najdostupniji zahtijeva dodatnu opreznost kod novinara/ki, jer oni, prije svega, ističu činjenice i interpretacije koje idu u prilog njihovim klijentima, što može dovesti do jednostranog izvještavanja koje nije u skaldu sa novinarskom etikom.
Na kraju je zaključeno da iskustva u Bosni i Hercegovini ukazuju na brojne probleme i poteškoće sa kojima se gotovo svakodnevno susreću i jedna i druga profesisionalna zajednica. Predloženo je da se nastavi i unapređuje dijalog kroz zajedničke seminare i edukaciju medija i pravosuđa, kako bi se umanjilo postojeće nepovjerenje i produbilo razumijevanje specifičnosti obje profesije.
Seminar je organizovan u okviru regionalnog projekta „Jačanje medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji” koji financira Kraljevina Nizozemske, a provode Nizozemski helsinški odbor i Free Press Unlimited u partnerstvu s Udruženjem/udrugom BH novinari. Pogledi, mišljenja, nalazi i zaključci ili preporuke, izneseni na ovom događaju, isključiva su odgovornost BH novinara, te ni u kom slučaju ne odražavaju stavove Kraljevine Nizozemske niti organizacija koje provode projekt u Bosni i Hercegovini.