Lekić Subašić: Predstavljen Al alat za brzu i efikasnu provjeru činjenica

Kako bi riješli problem širenja povišnih i neprovjerenih informacija novinari na Zapadnom Balkanu imaju na raspolaganju izuzetan alat, koji im omogućava da što jednostavnije i efikasnije provjere izjave, fotografije i video materijale u svoijm pričama.

DALIL Zapadni Balkan je platforma koja je nedavno predstavljena, kao inovativno i trajno rješenje za provjeru tvrdnje u realnom vremenu, zasnovana na vještačkoj inteligenciji, razvijena je od strane britanske organizacije ARTICLE19. Nešto više o navedenoj platform rekla nam je Željka Lekić Subašić, šefica Ureda Evrovizijske razmjene vijesti za Jugoistočnu Evropu – ERNO. Kako i na koji način, ali koji je glavni cilj osnivanja platforme možete pročitati u nastavku.

1. Šta je Dalil Western Balkans platforma i koji je osnovni cilj njenog kreiranja?
Dalil Western Balkans je napredna web platforma za provjeru činjenica, podržana vještačkom inteligencijom, koja je kreirana s ciljem da pomogne novinarima na Zapadnom Balkanu da efikasno provjere tačnost informacija i analiziraju više izvora vijesti u što kraćem vremenu. Njen osnovni cilj je da na jednom mjestu obezbijedi alate koji će novinarima pomoći da ostvare tačnost izvještavanja, a time doprinijeti i poštivanju etičkih normi novinarstva.
2. Koji je glavni motiv i kako ste došli na ideju za izradu platforme?
Glavni motiv za izradu platforme je rastući problem širenja poluinformacija i dezinformacija u našem regionu, koje se često koriste za poticanje društvenih i političkih tenzija. Ideja za kreiranje Dalil Western Balkans platforme proizašla je iz regionalnog projekta, finansiranog od strane EU, usmjerenog na suzbijanje inozemne manipulacije informacijama i uplitanja (tzv. FIMI – Foreign Information Manipulation and Interference). Platforma je razvijena kao odgovor na ove izazove i kao pomoć novinarima da brže i efikasnije obavljaju zadatke provjere činjenica.
3. Kako i na koji način ovaj alat može biti od pomoći novinarima/kama tokom obavljanja njihovih zadataka i posla, na kojim jezicima je dostupan sadržaj na platformi?
Dalil Western Balkans pomaže novinarima tako što omogućava skeniranje više izvora vijesti u realnom vremenu, kategorizaciju sadržaja prema temama i popularnosti, te provjeru činjenica prije objavljivanja priče. Platforma analizira strukturu medijskih tekstova i daje sugestije koje bi teme i priče trebale biti detaljnije provjerene; takođe nudi alate za verifikaciju slika, videa, i metapodataka, sve na jednom mjestu. Ova je platforma dostupna besplatno svim novinarima u regionu. Ono što je specifično za ovu platformu je da je potpuno prilagođena potrebama Zapadnog Balkana: sve komande su na bosanskom/srpskom/hrvatskom/crnogorskom jeziku, platforma skenira vijesti sa više od 80 medijskih izvora iz ovog regiona odabranih od strane samih novinara iz regiona sa kojima smo od početka radili na njenom razvoju, te analizira tekstove na našim jezicima.  Svi zainteresovani za njeno korištenje mogu se obratiti sa upitom na: [email protected]. U ovom mjesecu održana je  još jedna online demo sesija.
4. U okviru kog projekta je implementirana, da li ste Vi učestvovali u njenoj izradi?
Platforma je kreirana u okviru projekta „Borba protiv dezinformacija na  Zapadnom Balkanu (CDWB)“, usmjerenog upravo na suzbijanje FIMI u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Crnoj Gori i Srbiji. ARTICLE19, kao jedan od članova konzorcija koji je implementirao ovaj projekat, razvio je ovu platformu u saradnji sa kompanijama Siren Analytics iz Libana i Netfork iz Srbije, u okviru svoje kampanje CheckitFirst o značaju provjere informacija i etičkog novinarstva. Kao novinar i medijski ekspert koji radi u ovom regionu proteklih 30 godina, trenutno na poziciji Šefa Ureda Evrovizijske razmjene vijesti za Jugoistočnu Evropu-ERNO, na kreiranju platforme sam radila zajedno sa ARTICLE19 od samog početka, dakle u proteklih godinu dana, u svojstvu njihovog regionalnog medijskog savjetnika.
5. Da li nam možete reći nešto više o organizaciji ARTICELE 19?
ARTICLE 19 je međunarodna organizacija, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koja kombinuje teoriju i praksu u pokretu za slobodu izražavanja na lokalnom i globalnom nivou.
Jedna je od vodećih globalnih organizacija za ljudska prava koja brani i promoviše slobodu izražavanja, ali i sloboda informisanja širom svijeta, osnovana je 1987. godine. Organizacija je dobila ime po članu 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, koji kaže: Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja. Pravo uključuje slobodu mišljenja bez miješanja i traženja, primanja i prenošenja informacija i ideja putem bilo kojeg medija bez obzira na granice. U pružanju pravne i tehničke ekspertize, ARTICLE19 zagovara politike koje štite slobodu medija i bore se protiv cenzure, omogućavajući novinarima da pozivaju vlade i institucije na odgovornost.
Izvor naslovne fotografije: Privatna arhiva
Aurtorica: Anđela Koroman
Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest